Arıza Çözümleri

Protherm Kombi Aşırı Isınma Hatası

Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde üretilmiş olan elektronik ürünler kendilerinin ve kullanıcıların güvenliği için birçok özellikle donatılmıştır. Bu durum günlük hayatımızda çok fazla kullandığımız beyaz eşyalar için oldukça avantajlıdır. Çünkü özellikle kombilerde, yaz ve kış aylarında çok fazla kullanıldıklarından ötürü başta kullanıcı hatalarından kaynaklı olmak üzere çok sayıda birbirinden farklı hata kodları ile karşılaşılmaktadır. Protherm kombi aşırı ısınma hatası da kombi üzerinde F1 isimli arıza kodu ile kullanıcıya bildirilmektedir.
Peki kombiniz neden ısınır?

 • Ana eşanjör tıkanmış veya kireçlenmiş olabilir: Ana eşanjörün tıkanması veya kireölenmesi kombinizin ısınmasına sebep olabilir. Çözüm için mutlaka teknik servis ekibinden yardım talebinde bulunmalısınız.
 • Üç yollu vana arızalanmış olabilir: Üç yollu vananın arızlanması ya da yerinin değişmesi de kombinizin ısınmasına sebep olur. Parça değişimi ya da onarımı için mutlaka teknik servis ekibinden yardım talebinde bulunmalısınız.
 • Pompada sorun olabilir: Devirdaim pompasında sorun olduğu taktirde kombiniz aşırı ısınma sorunuyla karşı karşıya kalır. Parça değişimi ya da onarımı için mutlaka teknik servis ekibinden yardım talebinde bulunmalısınız.
 • Kalorifer filtresi tıkanmış olabilir: Kalorifer peteklerinden kombiye giden borularda bulunan filtrenin tıkanması sonucu kombiniz aşırı ısınabilir. Bunun yaşanmaması için periyodik bakımlarını aksatmayın.
 • Kalorifer tesisatı tıkanmış olabilir: Uzun kullanım sonucu kalorifer tesisatınız zamanla kireç ve tortularla tıkanabilir. Bu da kombinizin aşırı ısınmasına neden olacak başka bir sorundur. Temizliği giderildikten sonra sorun çözülecektir. Son olarak peteklerinizin en az 3 tanesinin açık olduğuna emin olun ve bu konu hakkında uzman olan kişilerden yardım talebinde bulunun.

Bu durumda kullanıcı olarak yapılması gereken, kombinin su basınç değerlerini kontrol etmek olacaktır. Bunun için;

 • Kombi üzerinde bulunan mode tuşuna bir kez basılmalıdır.
 • Su basınç değeri 1 ila 2 derece olmalıdır.
 • 1 dereceden düşükse alt bölümde bulunan vana yardımı ile su eklenmelidir.
 • 2 dereceden yüksekse kaloriferden veyahut başka boşaltım yerinden fazla su alınmalıdır.

Ancak tüm bunlar yapıldığı halde Protherm kombi aşırı ısınma hatası ile karşılaşılıyorsa mutlaka profesyonel teknik servis ekibinden yardım talebinde bulunulmalıdır. Ayrıca bu ve benzeri problemlerin çok yaşanmaması için mutlaka kombilerin ve peteklerin yıllık periyodik bir şekilde yapılması gereken bakımları asla aksatılmamalıdır.

Henüz Yorum Yapılmamış

  Görüşünüzü Paylaşın

  Call Now Button444 78 56