Arıza Çözümleri

Protherm Kombi F4 Arızası Nasıl Giderilir

Genellikle Protherm markasına ait Lynx model kombilerde ortaya çıkan F4 hata kodu markanın kullanıcılarına ait Protherm kombi F4 hatası nasıl giderilir sorusunu akıllara getirir. F4 arızası Protherm marka kombilerde iyonizasyon-ateşleme problemi olarak bilinmektedir. Kullanıcılar bu arıza kodunu ekranda gördüklerinde;

Protherm Kombi F4 Arızası

 • Gaz girişinde gazın gelip gelmediğine dair kontrolleri yapılabilir.
 • Dairede kullanılan ocak doğalgazlı ise ocak kontrol edilir ve ocak çalışıyor ise dairede gaz olduğu anlaşılarak sorunun kombiden dolayı olduğu düşünülebilir.
 • Eğer dairede kullanılan ocak doğalgazlı ise ve ocak çalışmıyor ise ana vana kontrol edilerek doğalgazın vanasının kapalı ya da açık olduğuna bakılır. Eğer doğalgaz vanası kapalıysa açılmalıdır. Ya da mühür vs var ise faturanın ödenmediği için kapalı olduğu anlaşılır. Vana açık olmasına rağmen ocak ve kombi hala çalışmıyor ise doğalgaz firması aranmalı ve yardım istenmelidir.
 • Ocak çalışıyor ise ve buna rağmen Lynx modelli kombilerde sorun yaşanıyor ise kombi resetlenmelidir. Lynx modelli protherm kombilerde resetleme işlemi ekranın hemen alt kısmında yer alan “reset” yazılı butona birkaç saniye basılı kalarak yapılmaktadır. Bu uygulamayı sorun düzelmezse birkaç kez uygulamak gerekir fakat maksimum 3 kez resetleme işlemi tekrarlanabilir.

Protherm kombi f4 arızası nasıl giderilir?
Ekranda bu hatayı gördüğünüz zaman aklınıza gelecek ve yapılacak işlemler şöyledir;

 • Anakart arızalanmış olabilir. Bunun için parça tamiri ya da değişimi yapılarak arıza giderilebilir.
 • Gaz armatöründe problem olabilir bunun için de sadece parça değişimi yapılabilir tamir mümkün değildir.
 • İyonizasyon elektrodunda ya da ateşleme elektrotlarında sorun olabilir bu sorun da yine yalnızca parça değişimi ile halledilebilir.

Henüz Yorum Yapılmamış

  Görüşünüzü Paylaşın

  Call Now ButtonTIKLA SERVİSİ ARA