Arıza Çözümleri

Protherm Kombi Gürültülü Çalışıyor

Protherm markasına ait kombinizde Protherm kombi gürültülü çalışıyor şikayetiniz varsa kombilerin içindeki motorlu, pervaneli parçaların sürekli çalışmasından ötürü yıpranırlar ve sürekli parçaların bozulması arızaya sebep olabilir. Protherm marka kombinizin sesli ya da gürültülü çalışması çoğu zaman kombinin ya bakım zamanının geldiğini ya da daha önce bakımlarının aksatıldığını göstermektedir. Bazen ise kireçlenmeden dolayı sesli çalışabilen kombinizin bu tarz arızalarını şöyle açıklayabiliriz:

  • Fan motoru: Hermetik modelli kombilerde baca fanı sürekli çalışmada olduğu için yıpranmaktadır. Hermetik kombi mantığında iç içe geçmiş iki farklı göreve sahip baca ve fan motoru bulunur. Dış baca yanma odasında alev oluşması için gereken oksijeni dışardan alır. İç baca ise yanma odasında oluşan atık gazı baca fanı aracılığı ile dışarıya atar. Baca fan motoru dışarıdan oksijen aldığında her zaman temiz olmamaktadır. Havanın içinde tozlar gibi kirli maddeler de hava ile birlikte baca fanının kanatlarına yapışıp kalır ve bu da baca fan motorunun balansının bozulmasına, fan motorunun zamanla sesli ya da gürültülü çalışmasına ve ömrünü tamamlamasına sebep olur. Bu sorunun başlıca nedeni kombilerin zamanında bakımının yapılmamasından dolayı ya da bakım esnasında fan motorunun düzgün temizlenmemesindendir.
  • Sirkülasyon pompası: Kombiler petekleri ısıtmada kullanılan, alev oluşumundan sonra sıcak suyun peteklerde dolaşmasını sağlayarak evi ısıtan elektronik eşyalardır. Devir daim pompası zamanla tesisatta ve peteklerde oluşan kireçlenme ya da çamurlanmadan dolayı iç kısımları çamurla kaplanır ve pompa motorunun zamanla balansına ve bir süre sonra ömrünün kısalarak ardından bitirmesine sebep olur. Bu balans durumunda da protherm marka kombi gürültülü çalışıyor şikayetine sebep olur. Görüldüğü üzere hepsinin temelinde kombinizin bakımını yaptırmak ve bunu periyodik olarak yaptırmak vardır.

Sizin de Protherm kombi gürültülü çalışıyor şikayetiniz var ise en yakın zaman da bakımını yaptırmanızı öneririz.

Henüz Yorum Yapılmamış

    Görüşünüzü Paylaşın

    Call Now Button444 78 56